Měsíc září byl ve znamení příprav na stěhování. Ale také jsme se seznamovali s novými kamarády, sklízeli ovoce a zeleninu ze zahrádek, sledovali práce na poli. Vyrobili jsme si zdravou pomazánku z červené řepy, která nám všem chutnala. Na besedu k nám dorazila p.spisovatelka Markéta Müllerová a ukázala nám své nové knížky. Dozvěděli jsme se, jak taková kniha vzniká.
Červen je ve znamení cestování, sportování a bezpečném chování o prázdninách. Poznávali jsme společně cizí kraje-jejich zvyky, řeč, přírodu....
I děti z mateřské školy by měly znát základní pravidla silničního provozu. My jsme se jim koukly na zoubek v květnu. Bezpečně pěšky, na kole, kolečkových bruslích, koloběžce, ale i při jízdě dopravními prostředky. A jaké vlastně známe dopravní prostředky? Vyráběli jsme si dopravní značky, auta, lodě, letadla, obří křižovatku. Procvičili jsme geometrické tvary, barvy i pravolevou orientaci jak na ploše, tak v prostoru.
Voda je velmi cenná tekutina. Bez ní by nebyl život. Kde se všude voda nachází? Jak vzniká déšť a co vše voda dokáže? Celý týden jsme si s vodou hráli, zkoumali její podoby, hledali vodu v přírodě, dokonce jsme viděli studnu z dob J.A.Komenského.
Jaro už nám ťuká na vrátka a aby mohlo vstoupit v plné své síle, je třeba vyhnat zimu. A jak se vlastně takové jaro hlásí o slovo? My jsme si na jaro hráli a plnili jarní úkoly: probudili jsme první jarní kvítí, vyrobili si sluníčka, přivolali ptáky z teplých krajin, probudili hmyz a Morenu poslali po vodě. Společně s Broučky jsme nazdobili obří vejce pro kavárnu My Day a pak už jen zbývalo oslavit Velikonoce a jaro je tu.
V rámci týdenního bloku o knihách jsme zjišťovali různé informace-kdo knihy píše, kreslí, jak se knihy vyrábějí a z čeho, kde si knihy můžeme koupit či půjčit. Jak vlastně vzniklo písmo? Navštívili jsme knihovnu, zkoušeli jsme psát jako pravěcí lidé, poznávali některá písmena,....
Hrajeme si s klasickými pohádkami: Koho koblížek potkal prvního a koho posledního? Proč neměl Smolíček věřit Jeskyňkám a Karkulka vlkovi? Jak se měli zachovat? Jak asi chutnala bábovka pro babičku? A jak se vlastně pohádka dostane do knížky? Uměli lidé vždy psát písmenka? A odkud se vezme papír na výrobu knížky? Jak se chováme v knihovně? To už všechno víme.
Máme tu masopust hej hej hej...zpívá se v jedné písni. Co to vlastně je ten MASO-PŮST? Proč jej lidé dříve drželi? A jaké zvyky a tradice k masopustu patří?
Co našemu zdraví prospívá a co mu škodí? Víme jak se o své zdraví starat? A pamatujme si základní informace o těle? Jaké máme smysly a k čemu je potřebujeme? Kdo jsou největší nepřátelé našeho zdraví? Na tyto otázky jsme společně hledali odpovědi.
Nový rok jsme zahájili povídáním o třech králích. Odkud putovali a jaké dary Ježíškovi přinesli? Stavěli jsme jejich království, vyrobili si papírové koruny a šli udělat radost důchodkyním svými tříkrálovými zpěvy po vesnici. Navštívili jsme Betlém ve fulneckém i jerlochovickém kostele. Leden je měsíc plný ledu-jak zpívá Hradišťan a opravdu se paní Zima chopila své vlády a mrzlo a mrzlo. Vyrobili jsme si barevné drahokamy, zkoumali led a sníh pod lupou i mikroskopem. Jaký je rozdíl ve složení ledu a sněhu? Proč se plná sklenice sněhu změnila v trochu vody? Pokus se svíčkou nám napověděl, kromě vody byl ve sklenici i vzduch, proto je sníh nadýchaný a lehký, zato led tvrdý a těžký. Vyzkoušeli si různé zimní sporty. A hlavně dbali na své bezpečí a zdraví.
Pracoviště: Jerlochovice 137, 742 45 Fulnek
Telefon: +420 602 523 985
E-mail: jerlochovice@msfulnek.cz
Zřizovatel: město Fulnek
IČ: 13987496
Datová schránka: pdb922e